Poniedziałek, 15 lipca 2024

Wentylator, czy klimatyzator?

25 listopada 2019

Gdy temperatura na zewnątrz mocno wzrasta, nie mamy wątpliwości, że w naszym domu lub biurze przydałby się dostęp do świeżego powietrza. Cel ten można osiągnąć na kilka sposobów, nic więc dziwnego, że pytaniem, które pojawia się szczególnie często jest to, które dotyczy wyboru pomiędzy wentylatorem a klimatyzatorem. Jeszcze zanim zdecydujemy się na zakup, powinniśmy poznać możliwie jak najlepiej zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie i przekonać się, na czym polega specyfika jego działania.

Jak działa wentylator?

Działanie wentylatora można porównać do tego, jakie jest charakterystyczne dla wiatraka. Owszem, nazwa może wprowadzać w błąd, należy jednak pamiętać, że wentylator nie jest wcale urządzeniem przeznaczonym do tego, aby prowadzić do obniżenia temperatury powietrza. Po uruchomieniu, wprowadza on powietrze w ruch, a to sprawia, że niemożliwe staje się jego dalsze nagrzewanie. Owszem, wydaje się nam, że staje się przez to chłodniej, doświadczamy jednak przede wszystkim naturalnej wymiany powietrza. Gdy zastanawiamy się nad zakupem wiatraka domowego, może mieć on zarówno postać wentylatora biurkowego, jak i stojącego. Opcja biurkowa przypada do gustu przede wszystkim tym osobom, które pracują w domu i potrzebne im jest schłodzenie jedynie w określonym miejscu. Jej minusem jest mocno ograniczona rozpiętość charakterystyczna dla nawiewu, specyficzna konstrukcja sprawia jednak, że problemem nie jest dopasowanie w odpowiednią stronę kierunku wiania. Jeśli jednak zależy nam na schłodzeniu większego pomieszczenia, wentylator stojący może okazać się znacznie lepszym rozwiązaniem.

Jak działają klimatyzatory?

Gdy zastanawiamy się nad różnicami w działaniu wentylatorów i klimatyzatorów, w pierwszej kolejności musimy zwrócić uwagę na funkcję schładzania powietrza. Klimatyzator działa przy tym w sposób zbliżony do tego, jaki jest charakterystyczny dla lodówki. Chłodzi powietrze, a jednocześnie nie przyczynia się do powstawania przeciągów. Jego działanie zawsze jest jednak ograniczone do pewnej powierzchni i właśnie dlatego najlepiej korzystać z niego w pomieszczeniach zamkniętych. Klimatyzatory możemy podzielić na kilka typów, najczęściej mówi się przy tym o modelach jedno- oraz dwuczęściowych. Pierwsze przypominają nieco skrzynkę z dołączoną do niej rurą odprowadzającą ciepłe powietrze. Oczywiście, skuteczność takich klimatyzatorów jest zerowa, jeśli rura nie wychodzi na zewnątrz pomieszczenia. Klimatyzatory dwuczęściowe znane są też jako klimatyzatory split. Składa się na nie jednostka zewnętrzna oraz wewnętrzna. Podczas gdy jeden element chłodzi pomieszczenie, drugi sprawia, że ciepłe powietrze jest odprowadzane na zewnątrz. Tego typu klimatyzatory mają i tę zaletę, że sprawdzają się także zimą.

Jakie rozwiązanie wybrać?

Wentylatory są polecane przede wszystkim tym ich potencjalnym użytkownikom, którym zależy na tym, aby zaoszczędzić podczas dokonywania zakupu. Jeśli więc chcemy ochłodzić pomieszczenie bez wymieniania powietrza, rozwiązanie sprawdzi się znakomicie. Należy jednak stawiać na rozwiązania ciche i charakteryzujące się sporą mocą.