Sobota, 15 czerwca 2024

Najlepsze pióra do Moleskine?

2 lutego 2021

W ciągu ostatnich kilku lat, Moleskine'y dostały szorstką prasę za jakość ich papieru. Nie byłem wielkim miłośnikiem, szczerze mówiąc, ale jestem też jednym z niewielu na świecie, którzy nie użyliby Field Notes z powodu jakości papieru.

Więc, jak złe są Moleskine (i Field Notes) z różnymi piórami? A jeśli nie jesteś użytkownikiem pióra wiecznego, czy w ogóle obchodzi Cię, że papier nie radzi sobie z Conklin Durograph, który za każdym pociągnięciem wylewa jezioro atramentu? (Nie, prawdopodobnie nie!)

Dobra, oto specyfikacja niektórych Moleskine'ów. Kolekcja cahier to zestaw trzech zeszytów w linie. Znajdują się w nich 32 strony (64 strony), z czego ostatnie 16 (32 strony) są odrywane. Ich wymiary to 9 x 14 cm, mają zaokrąglone rogi. Oprawa jest szyta (dzięki czemu dobrze trzyma się na płasko), a w tylnej okładce znajduje się kieszonka z klapką. Dostarczane są zapakowane w folię termokurczliwą (grrr...). Opaska na brzuchu ma linijkę na odwrocie.

Nieco dziwnie (dla mnie), mimo że odstępy między wierszami wynoszą 6 mm, górny margines ma tylko 5 mm, a dolny 3 mm. Dla mnie ta strona wygląda trochę dziwnie, ale to może tylko ja!

Krok naprzód - jeden z największych testów pióra, jakie przeprowadziłem!

Na tylnych stronach, na jednej stronie zrobiłem test wszystkich piór wiecznych, które mam aktualnie nafaszerowane atramentem. Na innej, przetestowałam 11 długopisów żelowych/rollerballi/biro.

Jak spisał się Moleskine?

Um... muszę być szczery. Nie najlepiej. O ile kaligrafia Parkera pisała ładną, wyraźną linią, o tyle pozostałe pióra strasznie się zacinały. Prawdę mówiąc, prawie wszystkie moje ulubione pióra wieczne (a więc te, którymi najczęściej atramentuję) to absolutne gnidy na wielu papierach. To musi być całkiem przyzwoity papier, żeby im dorównać.

Oto zdjęcia wyników: lewa strona każdego zdjęcia to test pióra; prawa strona każdego zdjęcia to odwrotna strona.

Moja rada, jeśli chcesz używać Moleskines, jest taka, że grają one w porządku z biro i ołówkami. Jeśli używasz pióra wiecznego i chcesz używać notatnika kieszonkowego, cóż, mam zalecenia poniżej.

Ale jak Moleskine'y wypadają w porównaniu z ich głównym konkurentem, Field Notes? Cóż, musiałam trochę poszperać w szafie w poszukiwaniu jakichkolwiek, a jedyne jakie znalazłam to zestaw niebieskich, które ktoś musiał mi dać (nie wiem kiedy. Szczerze mówiąc, musiało to być lata temu. Przewijając stronę Field Notes Ltd Editions, wydaje mi się, że to 'American Tradition' z 2011 roku!).

Cóż, są tak samo złe! Te same pióra; ten sam test. Wyniki poniżej.

Dlaczego więc warto kupić Moleskine'y lub Field Notes? Cóż, większość ludzi prawdopodobnie ma w nosie, czy pióra wieczne będą ładnie grały, czy nie. Używają biro lub ołówka i chcą mieć notatnik ze stylem, historią i cenzurą, a zarówno Field Notes jak i Moleskines mają to w sobie. Zeszyty Field Notes ukazują się również w limitowanych edycjach, co ucieszy kolekcjonerów wśród Was! Posiadanie w ręku notatnika Moleskine lub Field Notes mówi coś o Tobie. Dodatkowo, wiele osób lubi kieszonkę w tylnej okładce Moleskine'ów - jest ona przydatna do chowania paragonów/notatek itp. i oczywiście fakt, że kilka ostatnich stron notatnika można oderwać jest niezwykle przydatny.

"Ale ja jestem użytkownikiem pióra wiecznego i chcę mieć możliwość korzystania z notatników kieszonkowych... co mam zrobić?" słyszę wasze biadolenie (z moim nietoperzowym słuchem, oczywiście).

Cóż, nie obawiajcie się, ponieważ Stu ma mnóstwo wspaniałych kieszonkowych notatników dostępnych na rynku, i słuchajcie tego... niektóre z nich są tańsze niż Moleskine'y i Field notes! Istnieją również pewne błyszczące nowe UK wykonane pióra wiecznego przyjazne notebooków kieszeni najbliższych w czerwcu!

Ten post zamieniłby się w absolutnego potwora, gdybym wymienił je wszystkie, więc tutaj są moje główne zalety (linki do wszystkich notebooków na końcu postu):

1. Clairefontaine

Zestaw trzech, za 6 funtów. I mają 96 stron. Teraz wiem, że zdjęcie poniżej pokazuje kwadratowy papier i Stu sprzedaje wyłożone, ale papier jest tej samej jakości. Zaufaj mi. Używam bardzo dużo papieru Clairefontaine! Wybrałabym je ponad wszystkie inne! Główną wadą jest to, że czas schnięcia jest długi, więc atrament może się rozmazywać (i nie zamykaj notatnika zbyt szybko po pisaniu).

Te same testy piór; wyniki poniżej.

2. Story Supply

Zestaw 3 książek kosztuje 11,50 funtów. Każda książka ma 48 stron. Ponownie, te same pióra; ten sam test. Wyniki poniżej.

3. Rhodia

To jest test pióra przeprowadzony na Webbie, a Stu jest obecnie wyprzedany, ale wszystkie ich notatniki są wykonane z tego samego papieru.

4. Darkstar

(Ale lepiej się pospieszcie... zapasy są niewielkie, a ich twórca już ich nie produkuje!) Zestaw trzech, za 6 funtów. Mają 54 strony. Nieco dziwaczne w posiadaniu naprzemiennej siatki kropek i stron w linie. Wspaniały papier i bajeczne okładki.

Więc, tam masz to ... niektóre zalecenia dla Ciebie na których pióra do korzystania z Moleskines i Field Notes, plus niektóre zalecenia na których notebooki do wykorzystania, jeśli naprawdę musi używać pióra wiecznego.

Image
Drukarki

Grafit Imperialny

2 lutego 2021

Image
Drukarki

Rodzaje drukarek

30 września 2020