Poniedziałek, 15 lipca 2024

Wybieramy wentylator na lato

25 listopada 2019

Latem coraz częściej dokuczają nam upały. Urządzeniem niezwykle przydatnym okazuje się więc wentylator. Do wyboru mamy duże wentylatory stojące oraz mniejsze, które z powodzeniem zmieszczą się na biurku. Jednak wybierając konkretny model powinniśmy zwracać uwagę przede wszystkim na jego parametry techniczne, bo to one zadecydują o tym, czy nie będziemy żałować swojej zakupowej decyzji.

Jakimi cechami powinny charakteryzować się wentylatory biurkowe i stojące?

Bardzo ważnym parametrem jest moc wentylatora. W przypadku wentylatorów biurkowych na rynku dostępne są urządzenia o mocy od 20 do 40 W. Moc tych stojących jest większa, waha się od 40 do 60 W. Modele kolumnowe mają najczęściej moc 40 W. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, który model kupić, należy zwrócić uwagę na siłę nawiewu wentylatora i możliwość regulacji jego kierunku, dzięki czemu dopasujemy je do swoich indywidualnych potrzeb.

Najbardziej nowoczesne  modele wentylatorów biurowych i domowych wyposażone są w pilota. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, gdyż urządzeniem możemy sterować zdalnie. Rozwiązaniem, które sprawdza się bardzo dobrze jest zakup wentylatora, który pozwala na regulowanie temperatury, która panuje w pomieszczeniu. W wielu modelach panującą w pomieszczeniu temperaturę można sprawdzić na wyświetlaczu LCD.

Osoby, które wyjątkowo źle znoszą wysokie temperatury, rodziny z małymi dziećmi na pewno docenią te modele wentylatorów pokojowych, w których został wykorzystany tryb nocny. W trybie nocnym wentylator pracuje bardzo cicho, nie zakłóca snu. A poza tym siła nawiewu dostosowana jest do pory nocnej, w efekcie nie powstaje zbyt silny wiatr. Bardzo mało osób, które planują zakup wentylatora popełnia jeden, ale za to niezwykle istotny błąd: nie sprawdza czy można zdjąć osłonę śmigła. Śmigła wentylatora powinny być czyste, rozsyłając chłodne powietrze brudnymi śmigłami razem z nim będzie rozsyłał także kurz i inne zanieczyszczenia.

Najbardziej zaawansowane modele wentylatorów mają dzisiaj funkcję nawilżania. W czasie pracy rozprowadzają w pomieszczeniu delikatną mgiełkę. Dzięki temu panuje w nim optymalna wilgotność. Na rynku dostępny jest również super nowoczesny wentylator wyposażony w nawilżacz Dyson AM10. Dzięki zastosowaniu w nim technologii ultrafioletowej, wentylator zabija bakterie. Jego ustawienia można regulować w sposób automatyczny. W przypadku kupowania wentylatora sufitowego musimy zwrócić uwagę nie tylko na moc i możliwość regulacji jego obrotów, ale także na to czy ma dodatkowe funkcje oraz na to, jak głośno pracuje.

Jaki wentylator wybrać?

W przypadku kupowania wentylatora do domu lub biura, który będzie stał na podłodze, musimy zwrócić uwagę na to, czy wybrany przez nas model jest stabilny. Zwracamy więc uwagę na to, jaką ma podstawę. Zwróćmy także uwagę na średnicę śmigła i regulację wysokości. Najlepszy efekt zapewni nam wentylator, którego śmigła mają dużą średnicę. Wentylator  biurkowy na dole powinien mieć gumowe wykończenie, będzie bardziej stabilny.