Sobota, 15 czerwca 2024

Jaki wentylator wybrać?

25 listopada 2019

Choć większość z nas kocha tak lato, jak i słońce, które mu towarzyszy, zwykle nie przepadamy wcale za upałami. Doskwierają one zwłaszcza wtedy, gdy nie jesteśmy w stanie cieszyć się nimi siedząc w pracy lub szukając w domu możliwości odpoczynku. W takich sytuacjach cennym wsparciem okazuje się być technologia. Wentylatory możemy dziś kupić bez konieczności inwestowania dużych pieniędzy, warto dowiedzieć się więc, którym urządzeniem z tej grupy zainteresować się w pierwszej kolejności i na jakie aspekty związane z zakupem zwrócić uwagę jeszcze zanim go dokonamy.

Przegląd wentylatorów

Wentylatory możemy podzielić na kilka grup, bez wątpienia jednak na pierwszy plan wysuwają się jednak te najbardziej klasyczne. Są one zwykle wyposażone w okrągłą tarczę, dla której charakterystyczne jest to, że kręci się za nią dość duże śmigło. Przeważnie wystarczy zainwestować 100 PLN, aby wejść w posiadanie jednego z nich. Owszem, na rynku nie brakuje także tańszych modeli, ponieważ jednak są one wykonane przede wszystkim z plastiku, odradza się ich zakup wskazując na ich stosunkowo niską wytrzymałość. Wydajność klasycznych wentylatorów nie zawsze jest taka sama. Największy wpływ ma na nią moc silnika, choć pewną rolę okazuje się mieć do odegrania także średnica śmigła. Ich odmianą są wentylatory biurkowe, Przeważnie zwracają one na siebie uwagę kompaktowymi rozmiarami, nie można jednak nie dostrzec tego, że charakteryzuje je również niewielka wydajność.

Wentylatory kolumnowe zwracają na siebie uwagę przede wszystkim dlatego, że są bardzo eleganckie. Przeważnie mają więcej niż pół metra wysokości, a do tego nie są wyposażone w duże śmigło. To system wielu mniejszych śmigieł, które są przymocowane do znajdującej się wewnątrz obudowy kolumny. Osoby, które cenią sobie niebanalny design z pewnością zainteresują się również wentylatorami bezłopatkowymi. Są one nieco droższe niż wentylatory kolumnowe, nie mają jednak śmigła, ale specjalną obręcz, z której powietrze wylatuje z dużą szybkością.

Jak wybrać dobry wentylator?

Gdy wiemy już, jakie rodzaje wentylatorów są najpopularniejsze, możemy poddać analizie te czynniki, które powinny mieć największy wpływ na dokonany przez nas wybór. Na pierwszy plan wysuwa się tu moc oraz wydajność urządzenia, trudno bowiem o czynnik w większym stopniu przekładający się na jego efektywność. Wysoka moc to także możliwość dłuższej pracy i… wyższe rachunki za prąd. Przed zakupem dobrze jest też upewnić się, że model, który najbardziej nas interesuje, posiada regulację prędkości, z jaka pracuje. Owszem, czasem musimy przyznać, że im mocniejszy podmuch, tym lepiej, bywa jednak i tak, że już łagodny powiew okazuje się wystarczający. Także średnica śmigła jest mocnym argumentem. Jeśli zdecydujemy się na wentylator o dużej mocy, a jego śmigło okaże się zbyt małe, trudno będzie liczyć na efektywność, która nam zaimponuje. Jeśli więc decydujemy się na stojący wiatrak wykorzystywany w domu, średnica śmigła wynosząca 60 centymetrów to absolutne minimum. Należy pamiętać także o tym, że urządzenie nie może być zbyt głośne.