Sobota, 15 czerwca 2024

Która drukarka do etykiet będzie dla nas najlepsza?

21 listopada 2019

Drukarka do etykiet to element wyposażenia każdego sklepu, którego wagi nie można bagatelizować. Od tego, czy dokonamy odpowiedniego wyboru, zależeć będzie efektywność naszej pracy i trwałość uzyskanego nadruku na etykietach. Wybór urządzenia zawsze należy zacząć od określenia warunków, w jakich będzie ono wykorzystywane. Trzeba się zastanowić także nad tym, czy opcja przenośna nie byłaby dla nas bardziej odpowiednia. Przyjrzyjmy się całemu procesowi wyboru na spokojnie.

Drukarki biurowe

Zawsze najważniejszą kwestią, która powinna być determinantą naszego wyboru jest to, gdzie drukarka będzie wykorzystywana. Bardzo popularnym miejscem jest tutaj oczywiście biuro i od niego należy zacząć dyskusje. Oprócz drukarek przemysłowych, drukarki biurowe to najpopularniejszy rodzaj tego typu urządzeń.     

Drukarki biurowe najczęściej wykonane są z tworzywa sztucznego i są poręczne. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że urządzenia przewidziane do pracy w biurach zazwyczaj są w stanie sobie poradzić z zauważalnie mniejszym nakładem pracy od urządzeń przemysłowych, więc nie należy od nich za dużo oczekiwać. Typowym tempem drukowania etykiet w urządzeniach biurowych można spotkać się z tempem na poziomie 50 etykiet na minutę, ale jest to raczej wartość katalogowa niż realna.

Tym niemniej, jeśli nie musimy drukować tysięcy etykiet dziennie i ograniczamy się do kilkuset, taka drukarka do etykiet powinna nam spokojnie wystarczyć.

Drukarki przemysłowe

Urządzenia przemysłowe są zazwyczaj większe od swoich biurowych odpowiedników oraz wykonane są w znacznie bardziej solidny sposób, przez co oczywiście są też droższe.

Zazwyczaj urządzenie przemysłowe można poznać po tym, że jego obudowa jest wykonana z metalu lub innych bardzo wytrzymałych materiałów. Takie podejście znakomicie sprawdza się w przestrzeniach magazynowych i produkcyjnych, gdzie łatwo o uszkodzenia mechaniczne. Takie obudowy bywają też często uszczelniane. Typowa drukarka przemysłowa powinna nam pozwolić na wydruk około 2500 etykiet dziennie bez negatywnych skutków dla swojej żywotności.

Metody nanoszenia tekstu na etykiety

Typowe atramentowe drukowanie byłoby nie najlepszym rozwiązaniem w przypadku etykiet, ponieważ jest nietrwałe. Urządzenia biurowe i przemysłowe najczęściej wykorzystują termiczną metodę drukowania, w którym treść etykiety jest, mówiąc obrazowo, wypalana na specjalnym papierze przystosowanym do takiego właśnie drukowania. Papier do etykiet pokryty jest specjalnymi woskami reagującymi na temperaturę. Pigment ze specjalnej etykiety nanoszony jest na papier, gdzie następuje jego utrwalenie.

Rozdzielczość druku

Warto zwrócić jeszcze uwagę na rozdzielczość, w jakiej drukuje drukarka, czyli ilość pojedynczych punktów, z których składać się będzie wydruk. Im wyższa rozdzielczość drukowania, tym wyższej jakości może być obraz przygotowany do przeniesienia na etykietę. Razem z pozostałymi kwestiami jest to jeden z podstawowych argumentów za wyborem określonej drukarki do etykiet.

Image
Drukarki

Grafit Imperialny

2 lutego 2021

Image
Drukarki

Rodzaje drukarek

30 września 2020