Poniedziałek, 15 lipca 2024

Cyrkulator powietrza i wentylator - podobieństwa i różnice

21 listopada 2019

Gdy nadchodzą upały, walka z nimi może się odbywać na wiele sposobów. Najczęściej decydujemy się wówczas na wentylator, zależy nam przy tym, aby okazał się on urządzeniem nie tylko prostym i niezawodnym, ale również tanim. Okazuje się jednak, że nie jest on jedyną opcją, z jakiej warto skorzystać. Innym ciekawym rozwiązaniem jest cyrkulator powietrza.

Wentylator i cyrkulator – poznaj różnice

Gdy przyglądamy się obu grupom urządzeń po raz pierwszy, możemy dojść do wniosku, że są one identyczne. Posiadają wiatrak w obudowie i przyciski funkcyjne. Okazuje się jednak, że zastosowanie każdego z nich jest nieco inne. Gdy mamy do czynienia z wentylatorem, w pomieszczeniu nie jest z pewnością parno. Niestety, zasięg działania tego urządzenia często okazuje się być ograniczony. Jest to szczególnie dobrze widoczne wtedy, gdy mamy do czynienia z wentylatorami biurowymi, które tylko na obszarze dwóch lub trzech metrów działają rzeczywiście efektywnie.

Cyrkulator z kolei jest urządzeniem, od którego oczekuje się przede wszystkim wprawienia powietrza w ruch tak, aby w danym pomieszczeniu można było liczyć na jego obieg. Pozwala to na równomierne rozprowadzenie powietrza nie tylko ciepłego, ale i chłodnego. Jest to zatem urządzenie, z którego z powodzeniem możemy korzystać nie tylko w trakcie upalnego lata, ale również podczas mroźnej zimy. Wydajność cyrkulatora powietrza jest uzależniona przede wszystkim od jego parametrów, jest więc w stanie poprawić jakość powietrza nie tylko w pokoju, ale również w biurze, a nawet w całym mieszkaniu. Gdy przyjrzymy się temu, jak wykonany jest wentylator i cyrkulator, z pewnością dostrzeżemy szybko różnice dotyczące zastosowania obu urządzeń. Wentylator może być plastikowy, nie musi być też urządzeniem szczególnie masywnym, a i tak działa bez zarzutu. Jeśli jednak cyrkulator ma być wydajny, oczekuje się od niego, że będzie wykonany z wytrzymałego metalu. Także łopatki wiatraków są w jego wypadku bardziej wydajne co sprawia, że powietrze jest w stanie pokonać znacznie większy dystans. Efekty pracy cyrkulatora powietrza można też dłużej zauważyć w pomieszczeniu, w którym się on znajduje.

Na co zwracać uwagę podczas zakupu?

Tym, co różni oba urządzenia, jest między innymi cena. Najtańsze wentylatory powietrza można nabyć już za 30 PLN, podczas gdy najtańszy cyrkulator wyniesie nas około 100 PLN. Nie bez znaczenia wydaje się więc to, jakie są nasze rzeczywiste potrzeby. Jeśli zależy nam jedynie na odrobinie chłodu latem, cyrkulator zwyczajnie może się nam nie przydać.

Bez względu na to, na jakie rozwiązanie się zdecydujemy, musimy mieć świadomość tego, że pewne parametry będą miały większe znaczenie niż inne. Przykładem może być choćby prędkość, z jaką kręci się wiatrak, dla nikogo zaskoczeniem nie powinno być więc to, że im jest większa, tym lepiej. Także moc urządzenia ma znaczenie dla jego funkcjonalności. Im jest większa, tym jest ono bardziej wydajne, ucierpieć mogą na tym jednak płacone przez nas rachunki za prąd. Jeśli chcemy stosować sprzęt w dużym pomieszczeniu, przyda się nam również wiatrak o dużej średnicy.