Wtorek, 18 marca 2025

Wentylatory stojące i kolumnowe - próba porównania

21 listopada 2019

Gdy zastanawiamy się nad wyborem wentylatora, zwykle musimy odpowiedzieć sobie na pytanie o to, czy bardziej interesuje nas model stojący, czy też kolumnowy. Urządzenia te często mają nieco inne funkcje, a ich przydatność w pewnym stopniu jest uzależniona od tego, w jakim wnętrzu mają się znaleźć. Jeśli więc wybór ma mieć sens, dobrze jest dowiedzieć się, co je różni.

Najważniejsze znaki rozpoznawcze

Co do zasady, wentylatory stojące mogą posiadać te same funkcje, jakie są charakterystyczne dla ich kolumnowych odpowiedników. Bez względu na to jednak, jakie typy wentylatorów porównujemy, zwykle zauważamy, że konstrukcja stojących jest prostsza niż ta, która charakteryzuje wentylatory kolumnowe. Wentylatory kolumnowe są przeważnie postrzegane jako nowocześniejsze, nic więc dziwnego, że właśnie one zazwyczaj posiadają innowacyjne funkcje i nowoczesny design. Wentylatory stojące z kolei produkuje się pamiętając o tym, że do ich zakupu przeważnie zachęca przede wszystkim ich niska cena. Nic więc dziwnego, że zwykle także obsługa takich modeli jest łatwiejsza. Jeśli jednak analizujemy sposoby zasilania oraz kontroli mechanizmów, możemy dojść do wniosku, że są one identyczne lub niemal identyczne w zależności od tego, z jakim modelem mamy do czynienia.

Czas na pytanie o jakość

Jeśli chcemy wybrać wentylator z uwagi na jego cenę, szybko możemy przekonać się, że modele kolumnowe są wyraźnie droższe od stojących. Wiele osób jest przekonanych o tym, że wskazuje to na różnice w ich jakości. Jeśli jednak analizujemy jakość wykonania oraz samych materiałów, trudno mówić o spektakularnych dysproporcjach. Większe potrafią dawać o sobie znać w obrębie konkretnej grupy. Oczywiście, należy liczyć się z tym, że wentylatory kolumnowe będą zwyczajnie lepiej się prezentować pod względem projektowym. Często przyjmują fantazyjne wzory stając się prawdziwą ozdobą pomieszczenia, w którym się znajdują.

Funkcje, które warto sprawdzić

Pierwszą funkcją, która może się nam przydać, jest sterowanie mocą. Gdy mamy do czynienia z wentylatorami stojącymi, w zdecydowanej większości możemy wybierać jedną z kilku prędkości. Także w wentylatorach kolumnowych dominuje regulacja skokowa, choć rozwiązania wyposażone w płynną regulację także nie należą do rzadkości. Innym ciekawym rozwiązaniem jest obrotowa głowica. Dziś jest ona już na tyle naturalna, że mamy w jej przypadku do czynienia z cechą, której nie posiadają jedynie najmniej skomplikowane i największe wentylatory stojące. W innych przypadkach łopaty wentylatora obracają się pod katem dochodzącym nawet do 180 stopni.

Szukając nowoczesnych rozwiązań warto zainteresować się także wentylatorami pozwalającymi na opóźnienie wyłączenia. Jeśli uruchomimy je na zadany z góry czas, nie będziemy musieli obawiać się przesadnego zużycia anergii elektrycznej.

Co jeszcze poddać analizie?

Gdy interesują nas wentylatory stojące musimy mieć świadomość tego, że są to stosunkowo proste rozwiązania, a tym samym trudno liczyć na jakieś szczególnie interesujące dodatkowe cechy, jakie będą posiadać. Jednak wentylatory kolumnowe mogą mieć choćby wmontowane dodatkowe podświetlenie.