Wtorek, 5 grudnia 2023

Kupujemy niszczarkę: czym się kierować?

21 listopada 2019

Z pewnością każdemu z nas przytrafiła się sytuacja, kiedy niezbędne było pozbycie się dokumentów tak, aby nikt nie mógł już z nich skorzystać. Kiedyś jedynym rozwiązaniem było po prostu darcie dokumentów. Niestety, taki sposób na ogół nie był wystarczająco skuteczny. Od 1997 roku obowiązuje w naszym kraju Ustawa o Ochronie Danych Osobowych. Mimo to nadal zdarzają się przypadku niedostatecznego zabezpieczenia naszych praw. Niejednokrotnie prasa donosiła o dokumentach zawierających dane osobowe, wyciągach bankowych, fakturach, które znajdowane były przez niepowołane do tego osoby. Wszyscy powinni troszczyć się o to, aby takie informacje nie trafiały w niepowołane ręce.

Artykuł 51 Ustawy o Ochronie Danych Osobowych mówi, że „"Kto administrując zbiorem danych lub bedąc obowiązany do ochrony danych osobowych, udostąpnia je lub umożliwia dostęp do nich osobom nieupoważnionym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2."

Na co zwrócić uwagę?

Decydując się na zakup niszczarki, przede wszystkim musimy określić jej przeznaczenie. Z uwagi na zastosowanie niszczarki dzieli się na:

  • osobiste;
  • biurowe;
  • duże;
  • specjalistyczne.

Znaczna część niszczarek przystosowana jest do tego, aby niszczyć dokumenty papierowe. Warto jednak pamiętać, że dostępne są również modele, z pomocą których niszczyć można dyskietki, karty kredytowe, a także płyty CD. Renomowane firmy mają w swojej ofercie także takie niszczarki, które świetnie radzą sobie ze spinaczami i zszywaczami.

Niszczarki paskowe to niszczarki, które kosztują nieco mniej. Jednorazowo są w stanie pociąć więcej kartek.

Niszczarki paskowo – odcinkowe – określane są również jako niszczarki cross cut. Niszczą dokumenty w taki sposób, że zapewniają wyższy stopień tajności. Jednocześnie objętość odpadów, która powstaje jest znacznie mniejsza. Wybierając niszczarkę, należy uwzględnić również jej możliwości techniczne, a także to, jak została wykonana.

Do elementów, na które należy zwrócić uwagę zalicza się:

  • solidne noże tnące;
  • obudowane zespoły napędowe noży tnących;
  • przekładnie z zastosowaniem kół zębatych – powinny być wykonane ze specjalnego tworzywa sztucznego.

W przypadku mocniejszych niszczarek elementy te wykonywane są z zastosowaniem porządnego napędu łańcuchowego;-odpowiednio zaprojektowane, a także solidnie wykonane separatory;-mocne oraz energooszczędne silniki.Norma DIN 32757Jeden z podziałów niszczarek ujmuje również stopień tajności dokumentów, które są niszczone. Normą, która definiuje poziom bezpieczeństwa niszczarek jest norma DIN 32757.

Wskazuje się na następujące stopnie tajności:

1-szy stopień tajności (DIN1)

Takie niszczarki stosuje się do niszczenia materiałów ogólnych i korespondencji. Zastosowano w tym przypadku cięcie paskowe;

2-gi stopień tajności (DIN2)

To niszczarki przeznaczone do niszczenia materiałów wewnętrznych i korespondencji wewnątrzfirmowej;

3-ci stopień tajności (DIN3)

To niszczarki przeznaczone do niszczenia materiałów poufnych. Rodzaj cięcia to również cięcie paskowe;

4-ty stopień tajności (DIN4)

Te niszczarki pozwalają na niszczenie materiałów tajnych, zastosowany w nich rodzaj cięcia to cięcie paskowo – odcinkowe.Wyróżnia się jeszcze dwa stopnie tajności niszczarek.

Stopień przedostatni i ostatni to niszczarki przeznaczone do niszczenia materiałów ściśle tajnych.