Sobota, 15 czerwca 2024

Rodzaje niszczarek

21 listopada 2019

Wszystkie dokumenty – zarówno te w formie papierowej, jak i te, które zapisane zostały na płytach CD bądź innych nośnikach danych – zawierające prywatne wpisy muszą być skutecznie niszczone, kiedy są już niepotrzebne. Wszystko po to, aby nie trafiły w niepowołane ręce. Każda firma – zarówno małe biuro, jak i wielkie przedsiębiorstwo – powinna zapoznać się z rodzajami niszczarek i wybrać sprzęt odpowiedni do tego, aby bez problemu pozbyć się tych materiałów, które nie są już potrzebne. Jeśli prowadzona działalność wiąże się z obrotem znaczną ilością poufnych danych, jest to konieczność.

Rodzaje niszczarek

Dostępne na rynku urządzenia dzieli się na maszyny przeznaczone do cięcia papieru oraz urządzenia wielofunkcyjne, które pozwalają na niszczenie nie tylko samych kartek papieru, ale również kart kredytowych, płyt CD i DVD, a także takich elementów łączących kartki, jak spinacze i zszywki.

Efektywność

W sprzedaży dostępne są bardzo różne urządzenia przeznaczone do niszczenia. Również ich cena jest różna i zależy między innymi od tego, w jakim celu chcemy z urządzenia korzystać. Dostępne są niewielkie niszczarki, z których raz na jakiś czas korzystać będziemy w warunkach domowych. Takie proste modele kupić można już za kilkadziesiąt złotych. Producenci oferują również urządzenia tworzone z myślą o dużych korporacjach. Doskonale radzą sobie z niszczeniem ogromnych ilości papieru. Uporają się z kartonami, teksturą, a nawet plastikowymi butelkami. Za takie urządzenie trzeba jednak zapłacić znacznie więcej, bo nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Cena zawsze idzie w parze z wydajnością. Duże firmy bez wątpienia postawią na urządzenie, które jest w stanie uporać się z dużą ilością papieru w możliwie jak najkrótszym czasie.

Biuro, w którym ilość niszczonych materiałów jest znacznie mniejsza, postawi na urządzenie charakteryzujące się mniejszą mocą.

Sprawdź również: Niszczarka dlaczego każda firma powinna ją posiadać?

Format papieru

Przeciętna niszczarka przystosowana jest do niszczenia kartek mających format A4. Przy zakupie warto sprawdzić, czy urządzenie jest w stanie uporać się również z formatem A3, jeśli dokumenty o takim formacie również powstają w naszej firmie.

Metoda rozdrabniania dokumentów

Tym, na co również trzeba zwrócić uwagę jest metoda cięcia. Dostępne są niszczarki, które rozdrabniają papier na niewielkie paski. Sprawdzą się one wówczas, gdy niszczone dokumenty nie mają dużego stopnia poufności. Jeśli jednak niszczymy dokumenty naprawdę bardzo ważne i zawierające wyjątkowo wrażliwe dane, rozsądniej jest postawić na urządzenie, które nie tylko rozcina kartki, ale również przecina je wszerz. W ten sposób powstają naprawdę bardzo drobne elementy.

Poziom bezpieczeństwa DIN

Stopień tajności rozdrobnionych materiałów określany jest za pomocą normy DIN 66399. Wiedząc do jakiego stopnia zalicza się dana niszczarka, możemy dopasować urządzenie do naszych indywidualnych potrzeb. Chcąc kupić niszczarkę – czy to do domu, czy do firmy – warto zastanowić się nad tym, jak wiele materiałów zamierzamy niszczyć, jaki rodzaj materiałów będzie niszczony, a także jaki powinien być poziom ich rozdrobnienia.