Sobota, 23 września 2023

Ostateczny przewodnik po typach i rozmiarach papieru

4 września 2020

Dla każdego zapotrzebowania na druk istnieje specyficzny rodzaj papieru, który będzie idealnie pasował do danego zadania.

Jednak przy tak wielu różnych typach i rozmiarach arkuszy dostępnych na rynku, trudno jest określić, które z nich mogą być używane przez drukarkę, a które są odpowiednie dla danego zadania.

Nawet jeśli musisz się zmierzyć z różnymi typami i rozmiarami papieru, do wyboru masz również różne powłoki i gramatury.

Jeśli masz na myśli konkretne zadanie drukowania i potrzebujesz porady dotyczącej papieru lub po prostu chcesz być lepiej poinformowany o przyszłych zadaniach, przeczytaj nasz definitywny przewodnik dotyczący papieru do drukarki.

Rodzaje papieru do drukowania

Papier do drukowania występuje w wielu różnych typach, z których każdy ma inne zastosowania i zalety. Oto niektóre z najbardziej popularnych typów papieru do drukowania:

Papier do drukarek atramentowych (Inkjet Printer Paper)

Ten typ papieru jest przeznaczony do specyficznych zastosowań w drukarkach atramentowych. Istnieją różne formy papieru atramentowego, które dobrze współpracują z atramentem atramentowym, w tym fotograficzne, błyszczące, wizytówkowe i z pozdrowieniami.

Papier do drukarek laserowych

Papier laserowy najlepiej jest używać z drukarką laserową. Jest on częściej używany w środowiskach biznesowych do zadań takich jak drukowanie dokumentów, czeków i etykiet wysyłkowych.

Matowy

Papier ten jest jednym z najczęściej używanych, ponieważ nadaje się do wszystkich codziennych zadań drukowania. Papier matowy jest wykończony białą powłoką, która pozwala na szybsze schnięcie farby niż w przypadku innych rodzajów papieru, co oznacza, że nadaje się do dokumentów, które są potrzebne szybko.

Jasno-biały

Jasne, białe arkusze papieru są znacznie gładsze i nie posiadają tekstury, co sprawia, że idealnie nadają się do wysokiej jakości, reprezentacyjnego druku dwustronnego. Jasność papieru gwarantuje, że obie strony mogą być zadrukowane bez przebijania się atramentu po drugiej stronie.

Błyszczący

Ten typ papieru jest tradycyjnie używany do drukowania obrazów lub zdjęć, a nie tekstu, ponieważ ma zdolność do tworzenia olśniewających kolorów i ostrych obrazów. Błyszcząca powierzchnia absorbuje atrament, tworząc obrazy o wiele bardziej wyraziste niż można by się spodziewać po matowym papierze.

Kartoteka

Ten mocny, wytrzymały typ papieru jest najczęściej używany do scrapbookingu lub do drukowania wizytówek i pocztówek. Ponieważ jest znacznie grubszy niż inne rodzaje papieru do drukarek, jest znacznie trwalszy i może być przenoszony i podawany bez żadnych uszkodzeń.

Wznowić .

Nieco cięższy od tradycyjnego papieru, o wyglądzie biało-niebieskim, ten rodzaj papieru jest wyjątkowy w porównaniu z innymi formami papieru do drukarek. Papier do CV ma odcień kości słoniowej lub kremowy i jest powszechnie stosowany w życiorysach lub innych ważnych dokumentach, aby wskazać, że drukowane informacje mają duże znaczenie.

Rozmiary papieru

Wielkość

Większość użytkowników drukarek prawdopodobnie zna już papier typu "A size". Są to najczęściej używane i łatwo rozpoznawalne rozmiary papieru. Rozmiary te są łatwe do zrozumienia, ponieważ zwiększają się i zmniejszają w następującej kolejności: A1 jest największym rozmiarem papieru, a A10 najmniejszym.

Rozmiar papieru Szerokość x Wysokość (mm) Szerokość x wysokość (cale)
A1 594 x 841 mm 23,4 x 33,1 in
A2 420 x 594 mm 16,5 x 23,4 in
A3 297 x 420 mm 11,7 x 16,5 in
A4 210 x 297 mm 8,3 x 11,7 in
A5 148 x 210 mm 5.8 x 8.3 in
A6 105 x 148 mm 4,1 x 5,8 in
A7 74 x 105 mm 2,9 x 4,1 in
A8 52 x 74 mm 2,0 x 2,9 in
A9 37 x 52 mm 1,5 x 2,0 in
A10 26 x 37 mm 1,0 x 1,5 in

A4

Papier A4 jest najczęściej używany do drukowania i ma wymiary 210 mm x 297 mm. Papier ten jest dostępny w wielu różnych gramaturach i z kilkoma różnymi powłokami, co oznacza, że istnieje papier A4, który nadaje się do każdego zadania drukowania. Ten rozmiar papieru jest odpowiedni nie tylko do codziennych zadań, ale zazwyczaj może być również wykorzystywany do celów specjalnych.

A3

Rozmiar papieru A3 wynosi 297 mm x 420 mm, co stanowi dwukrotność rozmiaru papieru A4. Ten większy arkusz pozwala na drukowanie dokumentów, które muszą mieć większy wpływ wizualny, w tym dużych elementów graficznych lub obrazów o wysokiej rozdzielczości. Wielkoformatowe drukarki A3 są niezwykle wszechstronne, ponieważ mają możliwość drukowania zarówno w formacie A3, jak i A4, a także szybsze mechanizmy druku.

Inne rozmiary A

Dostępne są również mniejsze rozmiary A, takie jak A5 i A6, które stanowią doskonałe opcje papieru do drukowania ulotek lub innych małych nośników. Dostępne są również większe opcje, takie jak A2 i A1, które umożliwiają drukowanie plakatów i banerów.

SRA

Papier SRA, czyli asortyment "dodatkowego formatu surowego A", jest produkowany w nieco większym stopniu niż papier formatu A. Z tego powodu jest on stosowany głównie do druku komercyjnego, ponieważ zapewnia miejsce na wykrwawianie, chwytanie i przycinanie. Najbardziej rozpowszechnionym formatem w tym asortymencie jest papier SRA3, który może być stosowany w wielu cyfrowych maszynach drukarskich.

Rozmiar C

Papier o rozmiarze C to gama papierów używanych wyłącznie do produkcji kopert. Rozmiary te wahają się od C1 do C10 i odpowiadają głównie podobnym rozmiarom w asortymencie A, choć z założenia są nieco większe. Ta niewielka różnica w rozmiarze pozwala na zmieszczenie podobnego arkusza formatu A wewnątrz koperty.

Rozmiar Szerokość x Wysokość (mm) Szerokość x Wysokość (w)
C1 648 x 917 mm 25,5 x 36,1 in
C2 458 x 648 mm 18,0 x 25,5 in
C3 324 x 458 mm 12,8 x 18,0 in
C4 229 x 324 mm 9,0 x 12,8 in
C5 162 x 229 mm 6,4 x 9,0 in
C6 114 x 162 mm 4,5 x 6,4 in
C7 81 x 114 mm 3,2 x 4,5 in
C8 57 x 81 mm 2.2 x 3.2 in
C9 40 x 57 mm 1,6 x 2,2 in
C10 28 x 40 mm 1,1 x 1,6 in

Odważniki do papieru

Oprócz różnych rozmiarów papieru, dostępne są również różne gramatury dla różnych zastosowań.

Waga papieru jest zazwyczaj mierzona w systemie GSM. Oznacza to "Gramy na metr kwadratowy" i jest to pomiar grubości lub gęstości papieru, który bezpośrednio odnosi się do jakości nośnika.

Im wyższa jest wartość GSM papieru, tym jest on grubszy. Jak wynika z opisu, wskazuje on, ile ważyłby 1 metr x 1 metr kwadratowy kawałek papieru w gramach.

Generalnie, im grubszy papier, tym trwalszy będzie arkusz. Dlatego też, różne gramatury papieru mają różne zastosowania, a grubszy papier jest używany do celów bardziej przemysłowych.

Zwykłe gramatury papieru do drukarek

300GSM+ Dobrej jakości wizytówka, lub ciężkie nośniki kart
180 GM - 250 GM Okładka magazynu "Middle market
130 GM - 170 GM Plakaty promocyjne
80GSM Wydanie standardowe codzienna biała księga biurowa matowa
35GSM - 55GSM Większość gazet codziennych

Rodzaje powlekania papieru

Papier do druku można również znaleźć z wieloma różnymi powłokami, które nadadzą arkuszowi specyficzne wykończenie i tym samym określą jego przydatność do określonego zadania.

Niektóre z najbardziej popularnych powłok na papierze są następujące:

Lakier

Powłoki te można znaleźć w wykończeniach błyszczących, satynowych lub matowych i mogą być barwione w określonych kolorach.

Są to niezwykle przystępne cenowo powłoki, ale mają niższy poziom ochrony w porównaniu z innymi laminatami. Powłoki lakiernicze są przydatne do nadawania połysku zdjęciu, nadając mu profesjonalny wygląd.

UV

Powłoka ta zapewnia znacznie wyższy poziom ochrony zadrukowanych arkuszy i polepsza kolory zadruku.

Nakłada się ją w postaci płynu przed utwardzeniem w świetle ultrafioletowym i dlatego może mieć różną grubość. Powłoka ta może być matowa lub błyszcząca, a także specjalistyczna powłoka błyszcząca lub barwiona.

Wodna

Powłoki te chronią przed odciskami palców i innymi oznaczeniami lub uszkodzeniami.

Powłoka wodna jest szybko schnąca, ponieważ jest na bazie wody. Jej główną zaletą jest to, że powłoki te są bardziej przyjazne dla środowiska niż opcje alternatywne.

Nieprzezroczystość papieru

Kolejną rzeczą do rozważenia przy zakupie papieru do drukarki jest nieprzejrzystość arkuszy. Odnosi się to do tego, jak bardzo są one przezroczyste lub nieprzezroczyste, lub jak bardzo przepuszczają światło.

Masa papieru zazwyczaj wpływa na nieprzezroczystość papieru, przy czym cięższy papier jest zazwyczaj bardziej nieprzezroczysty.

Nieprzezroczystość arkusza papieru jest mierzona w skali od 0 do 100. Arkusz, który mierzy się w skali od 0, jest arkuszem przezroczystym, natomiast 100 jest arkuszem całkowicie nieprzezroczystym.

Różne rodzaje nieprzezroczystości będą miały różne zastosowania, na przykład wyjątkowo przezroczyste arkusze mogą być używane do kalki technicznej.

Oto ona, definitywne, dogłębne spojrzenie na różne rodzaje papieru dostępne na rynku. Niniejszy przewodnik powinien rozwiać wszelkie pytania i wątpliwości co do tego, jakiego papieru potrzebujesz do swojej pracy.

Image
Drukarki

Grafit Imperialny

2 lutego 2021

Image
Drukarki

Rodzaje drukarek

30 września 2020