Sobota, 15 czerwca 2024

Podnóżek ergonomiczny - czy zmieni coś w Twojej pracy?

28 listopada 2019

Obciążenie jakie jest w przypadku organizmu w trakcie pracy biurowej będzie inne niż to, które będzie dotyczyć pracowników fizycznych. Jednak z pewnością będą to spore obciążenia. Praca w biurze niekiedy uchodzi za łatwą i lekką, jednak jak pokazują nam badania liczne dolegliwości ze strony układu ruchu i wady wzroku są bardzo poważnym w tej sytuacji problemem. Chorobom zawodowym można jednak w tym przypadku zapobiegać, jeśli będzie się używać odpowiednich udogodnień w postaci akcesoriów, z których w trakcie pracy się korzysta. Między innymi będzie to ergonomiczny podnóżek.

Pracownicy biurowi - co ich boli?

Pierwszym co będzie nam przychodzić na myśl to oczywiście wzrok, który narażony jest na wielogodzinne wpatrywanie się w monitor. Oczywiście dalej pogłębia to wady wzroku i powoduje, że pojawiają się także nowe. Jednak większe ryzyko obecnie będzie odnosić się do układu ruchu. Kręgosłup obciążony jest wielogodzinnym siedzeniem, źle dobrany fotel, brak regulacji położenia monitora i podparcia dla stóp sprawia, że skurcze, bóle pleców będą nam dokuczać. Pojawiają się wady postawy, nawet jeśli do tej pory ich nie było. Lepiej będzie taką wiedzę wykorzystać i zapobiegać innym podobnym dolegliwościom, jeszcze zanim będą się one pojawiać. Dlatego na początek ważny będzie wybór fotela do pracy. Istotną rolę odgrywa także podnóżek ergonomiczny, który będzie zapobiegał trzymaniu nóg w pozycjach niefizjologicznych przez dłuższy okres czasu. Taki podnóżek istotnie podniesie komfort w trakcie pracy.

Zalety podnóżków ergonomicznych

Można mówić o dwóch zaletach takich podnóżków. Pierwsza to poprawa krążenia krwi w nogach to najważniejszy punkt przy profilaktyce żylaków i bólu nóg. Jednocześnie to co najważniejsze warto im zapobiegać zamiast leczyć. Drugą zaletą podnóżka ergonomicznego będzie jego wpływ na kręgosłup. Odpowiednie ustawienie stóp na podłodze sprzyja ułożeniu odpowiednio kręgosłupa. Dobrze wyprofilowany podnóżek jest tutaj niezastąpiony. Dzięki temu kręgosłup ma mniejsze obciążenia i to będzie bez wątpienia czuć po kilku godzinach pracy. Wielu pracowników bardzo cieszy się z tego, że spróbowało użytkować taki podnóżek i obecnie już wyobraża sobie pracy bez niego.

Nie tylko podnóżek - co jeszcze warto kupić?

Specjaliści, którzy się tą tematyką zajmują zauważają, że warto kupić podnóżek choćby w jego najprostszej wersji. Dzięki temu zdecydowanie skuteczniej można zadbać o swoje zdrowie i jednocześnie podnosi się codzienne poczucie komfortu. Dlaczego warto nieco więcej zainwestować? Przede wszystkim będzie wtedy bardziej wytrzymały i projekt pewnie będzie gwarantował możliwość regulacji wysokości, kąta nachyleniu. Do tego dostajemy również powłokę, która będzie chronić przed ślizganiem się stop na podnóżku.

Poza podnóżkami ergonomicznymi istnieją także inne akcesoria, które podnoszą komfort pracy biurowej. Będą to między innymi podpórki na plecy, ustawiające kręgosłup w lepszej pozycji a także elementy odpowiadające za podparcie odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Ich stosowanie sprawia, że praca biurowa nie ma tak destrukcyjnego wpływu na układ ruchu.