Sobota, 23 września 2023

Jak wybrać dobry ergonomiczny podnóżek biurowy?

28 listopada 2019

Jeśli spędzasz przy komputerze 8 godzin dziennie to warto przemyśleć sobie ile godzin będzie się przy nim spędzać przez całe życie. Według prowadzonych badań przeciętnie pracownik biurowy będzie spędzał w biurze około 80 tysięcy godzin i z tego około 68 tysięcy na siedząco. Jednak nasz organizm nie jest przygotowany na brak aktywności. Dlatego siedzący tryb życia nie tylko działa na naszą długość życia, ale wpływa na nasze zdrowie i może być niebezpieczny. Jak więc sobie ze skutkami takiej pracy poradzić? Warto mieć dobry podnóżek pod biurko, który ułatwi nam ergonomiczne siedzenie.

Zasady ergonomii powinny wzbudzić zainteresowanie u każdej osoby, która pracuje w pozycji siedzącej. Warto na tą kwestie zwrócić uwagę i pamiętać, że takie przygotowanie w odpowiedni sposób stanowiska pracy będzie bardzo istotne, ponieważ niweluje choroby zawodowe i zapewnia wygodę w trakcie wykonywania obowiązków.

Podnóżek to odpowiedni produkt dla tych osób, które pracują na siedząco zarówno przed komputerem i przy liniach produkcyjnych i stołach. Dzięki niemu poprawia się pozycja ciała i odciążony będzie kręgosłup, który wykrzywia się w niekorzystnej pozycji. Przyda się on osobom z niskim wzrostem.

Podnóżek to dobre rozwiązanie także dla tych osób, które już mają pierwsze oznaki chorób zawodowych. Pomaga on pracownikom, którzy mają problemy z krążeniem, pozwala wyżej podnieść stopy i poprawia przepływ krwi. Dzięki temu lepsze będzie ułożenie stopy.

Warto zauważyć, że podnóżek to element, który podlega również przepisom BHP. Dzięki temu wiemy, który z nich będzie rzeczywiście spełniał zasady ergonomii. Pierwsza zasada to kąt nachylenia o 0 do 15 stopni. Kolejna sprawa to wysokość, która powinna mieć również regulację. Ostatnia sprawia to powierzchnia antypoślizgowa, która zagwarantuje, że stopy nie ześlizgną się z biurowego podnóżka a sam podnóżek nie będzie się przesuwał pod naciskiem.

Jakość i komfort

Wybierając podnóżek warto zwrócić uwagę na różne dostępne propozycje i zdecydować się na taki dobrze wykonany podnóżek, który będzie spełniał zasady ergonomii, ale jednocześnie będzie również charakteryzował się dobrą jakością i będzie zrobiony z materiałów, które zagwarantują jego zadowalającą trwałość. Warto takżę zwrócić uwagę na to jak wyglądają najważniejsze funkcje wybieranego podnóżka, czy będą różne stopnie kąta nachylenia, dzięki temu taki podnóżek stanie się nieco wygodniejszy. Można również zwracać uwagę na materiał z jakiego jest wykonany. Jeśli szukamy dodatkowych funkcji to również warto zwrócić uwagę na to jak to dokładnie wygląda.

Ile powinien kosztować podnóżek do pracy przy komputerze

Proste klasyczne modele będzie można kupić za 50 złotych. Jeśli potrzebujemy zwykłego oparcia dla stóp ten produkt będzie odpowiedni. Jeśli ktoś oczekuje podnóżka regulowanego trzeba liczyć się z wydatkiem na poziomie minimum 100 złotych. Jeśli w trakcie pracy chciało się będzie np. korzystać z masażu to trzeba się liczyć z wydatkiem na poziomie 150 złotych. W kwestii wygody oraz ergonomii koszty mają mniejsze znaczenie. Zakup biurowego podnóżka warto potraktować jako skuteczną inwestycję we własne zdrowie.