Sobota, 15 czerwca 2024

Komfortowa praca w biurze

21 listopada 2019

Praca w biurze wcale nie jest taka łatwa i także każdy pracownik biurowy jest narażony na powstanie różnego rodzaju chorób zawodowych. Pracując w biurze, najbardziej ryzykujemy stanem naszych oczu, które są non stop wpatrzone w ekran komputera, a na negatywne skutki długiego przebywania w pozycji siedzącej pracowników biurowych, narażone są kręgosłup oraz nogi. Siedząca praca przy komputerze to także choroba nadgarstków, które są narażone na przeciążenie.

Dolegliwości pracownika biurowego

Najbardziej oczywistym problemem większości pracowników biurowych są oczywiście oczy, które zmuszone są do wpatrywania się w ekran komputera przez wiele godzin dziennie. Poważniejsze zagrożenie związane jest jednak zazwyczaj ze skutkami pozostawania w nieodpowiedniej pozycji. Zły układ ciała w czasie pracy biurowej przekłada się na ból kręgosłupa i może się rozwinąć nawet w bardzo poważne schorzenia. Jeśli zaczniemy odczuwać ból kręgosłupa lub sztywnienie pleców, warto jest podjąć specjalne kroki.

O kręgosłup zadbamy poprawiając pozycję naszego ciała poprzez odpowiednią regulacje dobrego fotela oraz zastosowanie dobrych podnóżków. Zwłaszcza ułożenie nóg ma tutaj bardzo duże znaczenie, ponieważ ich nienaturalna pozycja przez osiem godzin bardzo mocno wpływa na rozkład sił działających na kręgosłup. Działanie nowoczesnych podnóżków może być naprawdę bardzo istotne dla pozycji kręgosłupa. Można nimi manipulować na różne sposoby, dzięki czemu pozycję nóg w spoczynku można dostosować praktycznie idealnie.

Ergonomiczne podnóżki

Podnóżki ergonomiczne mają przede wszystkim dwie zalety. Pierwsza z nich to poprawa krążenia krwi w nogach, które uzyskują odpowiednią, zdrową pozycję. Poprawa krążenia krwi w nogach ma znaczenie szczególnie dla osób trochę starszych, u których może pojawiać się choroba zastoinowa i mogą rozwijać się żylaki. Drugą zaletą jest zmienianie pozycji całego ciała w taki sposób, że siły działające na kręgosłup są minimalizowane. Związane jest to głównie z eliminowaniem różnych dźwigni tworzących się w wyniku powstawania nieprawidłowego układu ciała. Siedzenie nie jest pozycją, która byłaby dla człowieka dobra. Konieczne jest minimalizowanie jej wpływu na kręgosłup oraz stawy. Niezbędne jest do tego ułożenie nóg w pozycji, która zapewni kąty proste pomiędzy ich odcinkami. Kilka godzin pracy z odpowiednim podnóżkiem nie będzie dużym wyzwaniem dla ciała, ale brak tego podnóżka może doprowadzić do poczucia dyskomfortu już po jednym dniu.

Inne elementy ergonomii pracy biurowej

W kwestii podnóżka ważny jest nie tyle sam podnóżek, co nasze ciało, a w zasadzie zmiana pozycji naszego ciała. Wybierając dla siebie odpowiedni podnóżek trzeba zwracać uwagę przede wszystkim na to, czy jego możliwości regulacji są dostosowane do naszych potrzeb w taki sposób, że daje nam możliwość ustawienia nóg w odpowiedniej pozycji. Dobrze jest, kiedy podnóżek posiada odpowiednio wzmocnioną konstrukcję, jak również kiedy wykonany jest z materiałów oferujących mu odpowiednią wytrzymałość.