Sobota, 15 czerwca 2024

Jaką drukarkę kodów kreskowych wybrać?

25 listopada 2019

Warto zauważyć, że nie jest to proste zadanie i wie o tym chyba każdy kto przed takim problemem stawał. Różnorodność sprzętów nawet w ramach oferty jednej firmy i wiele parametrów oraz możliwości konfiguracji mogą powodować prawdziwy zawrót głowy. Dlatego warto podzielić te produkty między sobą pod kątem rożnych kategorii, które będzie można wyróżnić. Wybór będzie uzależniony od najważniejszych parametrów, które wynikają z tego jakie potrzeby ma dane przedsiębiorstwo. Łatwo tu o błąd, ponieważ jeśli drukarka nie będzie miała wystarczających możliwości dla danej firmy to może się tam okazać nieużyteczna. Natomiast jeśli model będzie bardzo skomplikowany a będzie się go wykorzystywać rzadko to też nie będzie komfortowy w trakcie użytkowania.

Biurkowa czy półprzemysłowa?

Aby odpowiedzieć na takie pytanie trzeba zastanowić się jak często będziemy drukować, najlepiej w skali miesiąca, bo tak opisane są drukarki, które będą proponowane. Drukarki biurkowe nadają się do drukowania sporadycznego, półprzemysłowe pozwalają na większą ilość wydruków i w miarę regularny druk. Jeśli ktoś będzie drukował 15-20 tysięcy etykiet to drukarka biurkowa będzie wystarczająca. Jeśli będzie to około 50 tysięcy etykiet to wystarczy drukarka półprzemysłowa. Powyżej 60 tysięcy będzie trzeba już używać drukarki przemysłowej

Rozmiar etykiet

Zacząć trzeba od ustalenia rozmiaru etykiety jaki będzie używany. To bowiem znacząco ogranicza pole przy poszukiwaniu odpowiedniej drukarki. Większość drukarek posiada głowicę z szerokością 110 m dlatego w przypadku etykiety, która ma 130 mm będzie już trzeba takiego urządzenia z szerszą głowicą szukać.

Wybierając drukarkę na pewno nie można założyć, że jakoś to będzie. Warto szukać drukarki, która będzie dopasowana do oczekiwań i potrzeb danej firmy, dzięki temu będzie można ją lepiej wykorzystywać. Warto zwrócić uwagę między innymi na to czy głowica ma 600 czy 300 dpi. Dzięki temu przy małych elementach będzie można liczyć na to, że wydruk będzie bardzo dokładny.

Znaczenie ma również to jak długo etykieta będzie służyć. Tutaj wszystkie rodzaje drukarek dają nam różne możliwości i można mówić o wersjach termicznych albo termotransferowych. Ten pierwszy pozwala drukować oszczędnie, ale trzeba się liczyć z tym, że wydruk nie będzie tak wytrzymały jak w momencie, gdy będzie się drukowa w ramach termotransferowego druku.

Etykiety papierowe i foliowe

Jeśli trwałość będzie ważna to liczy się nie tylko czy trwały będzie nie tylko nadruk, ale również etykieta. Dlatego jeśli ktoś szuka etykiety bardzo trwałej to trzeba się zdecydować na etykiety foliowe a nie papierowe i w przypadku etykiet foliowych należy wykorzystywać drukarkę temotransferową, ponieważ użycie wydruku termicznego nie będzie możliwe.

Dodatkowe opcje

Warto także zastanowić się nad tym czy chcemy, by drukarka miała jakieś dodatkowe opcje jak np. obcinak, nawijak czy odklejak. Te proponowane nam urządzenia są mocno zróżnicowane, tak więc można oczekiwać, że będzie można wybrać coś co będzie w danej firmie rzeczywiście potrzebne i będzie można w praktyce wykorzystać.

 

Image
Drukarki

Grafit Imperialny

2 lutego 2021

Image
Drukarki

Rodzaje drukarek

30 września 2020