Sobota, 15 czerwca 2024

Ile będzie nas kosztować eksploatacja drukarki?

21 listopada 2019

Zakup drukarki dla firmy nigdy nie jest tani. Nie powinniśmy jednak zapominać o tym, że i tak stanowi on zaledwie część kosztów, jakie należy ponieść chcąc korzystać z tego urządzenia. Bardzo często można przecież usłyszeć, że koszty eksploatacyjne drukarki są wyższe nawet niż te, które wiążą się z samym jej zakupem. Warto mieć tego świadomość, okazuje się bowiem, że nieprzemyślana decyzja w tym zakresie może mieć wyjątkowo nieprzyjemne konsekwencje.

Laser czy atrament – sztuka wyboru urządzenia

Koszty eksploatacji drukarki będą się w istotny sposób różnić w zależności od tego, na jaki rodzaj technologii się zdecydujemy. Drukarki laserowe są niemal zawsze droższe od atramentowych, choć warto zauważyć, że wraz z upływem czasu różnica ta nie jest już tak widoczna, jak kiedyś. Dotyczy to jednak przede wszystkim monochromatycznych drukarek laserowych zwłaszcza, że w modelach atramentowych nie mamy do czynienia z takimi rozwiązaniami. Atramentówki pozwalają zarówno na druk czarno-biały, jak i na uzyskanie odbitek w kolorze, co zawsze jest uznawane za ich plus. Drukarki laserowe kolorowe zawsze są droższym zakupem i nie dziwi to, że wiele firm instynktownie wydaje się go unikać.

Czym innym są jednak koszty związane z zakupem, a czym innym te, które generuje wykorzystanie drukarek w praktyce. Okazuje się więc, że choć drukarkę atramentową kupimy za mniejsze pieniądze, jej praktyczne wykorzystanie będzie nakładało na nas dodatkowe koszty. Oczywiście, z podobną sytuacją możemy spotkać się także wtedy, gdy sięgniemy po tanią drukarkę laserową. I w jej przypadku koszt eksploatacji jest zawsze wyższy niż w droższym urządzeniu, choć koszt wydruku niezmiennie jest mniejszy od tego, jaki jest nam w stanie zagwarantować drukarka atramentowa. Gdy mówimy o wykorzystaniu w praktyce drukarek atramentowych musimy mieć na uwadze również to, że jedną z ich części składowych jest głowica. Jest ona znana z tego, że jest szczególnie narażona na uszkodzenia. Jeśli drukowanie nie odbywa się regularnie, należy liczyć się również z tym, że zgromadzony w dyszach tusz będzie zasychał. Często udrożnienie głowicy jest bardzo trudnym zadaniem, a sama wymiana elementu na nowy, choć możliwa, nie jest opłacalna. W drukarkach laserowych nie ma takiego problemu, są bowiem równie wydajne bez względu na to, czy decydujemy się na wydrukowanie jednej, czy tysiąca stron dziennie. Toner do tego rodzaju drukarki jest nam tez w stanie zagwarantować, że uzyskane za jego pośrednictwem wydruki będą bardziej trwałe. Plusem okazuje się też wydajność drukarek tego typu, jeśli więc zależy nam na udanym zakupie, powinniśmy poważnie zastanowić się nad tym, która z obecnych współcześnie w sprzedaży technologii rzeczywiście najbardziej się nam podoba.

Co z zamiennikami?

Jeśli szukamy sposobu na zmniejszenie kosztów związanych z eksploatacją drukarek nie możemy zapominać o tym, że jest to możliwe między innymi dzięki zamiennikom. Zamieniać można nie tylko tusze i tonery, ale również inne materiały o charakterze eksploatacyjnym. Oczywiście, istnieją pewne obostrzenia, z którymi musimy się liczyć, za każdym razem powinny być to bowiem zamienniki dobrej jakości.

Image
Drukarki

Grafit Imperialny

2 lutego 2021

Image
Drukarki

Rodzaje drukarek

30 września 2020