Sobota, 23 września 2023

Najlepsza dla nas drukarka do etykiet

21 listopada 2019

Drukarka do etykiet to urządzenie specjalistyczne, które jest w stanie znacznie przyspieszyć i ułatwić pracę na wielu polach biznesowych. Za jej pomocą można bardzo szybko adresować korespondencję lub oznaczać najróżniejsze przedmioty. Etykiety bardzo ułatwiają utrzymywanie porządku w miejscu pracy. W biurach drukarki do etykiet pozwalają łatwiej zarządzać dokumentacją, a nawet w szybki oraz trwały sposób opisać półki bądź segregatory. Na co dzień w biznesie drukarki do etykiet służą oczywiście do oznaczania produktów w sposób bezpośredni, głównie kodami kreskowymi. W przemyśle zwykle wykorzystuje się etykiety o podwyższonej trwałości tak, by móc nimi oznaczać przedmioty będące częścią procesu produkcyjnego. Do wszystkiego potrzebne są odpowiednie urządzenia.

Drukarki termiczne

Najpopularniejsze drukarki to proste drukarki termiczne, którymi drukuje się tylko na czarno. Treść etykiety jest nanoszona na specjalny papier woskowy poprzez jego nagrzanie i nałożenie w odpowiednie miejsca pigmentu, który potem zostaje utrwalony z wykorzystaniem wysokiej temperatury. Jakość takiego wydruku jest raczej umiarkowana, a do tego ma on tendencję do zanikania w okresie kilku miesięcy. Zazwyczaj wykorzystuje się je do drukowania paragonów, czyli bardzo uproszczonych dowodów sprzedaży, niepotrzebnych na dłuższą metę.

Drukarki termotransferowe

Znacznie bardziej trwałe efekty są w stanie zaoferować nam drukarki termo transferowe. W ich przypadku możliwe jest też drukowanie na inne kolory niż czarny. W ich przypadku wciąż wykorzystuje się specjalny papier termiczny, który po rozgrzaniu utrwala wydruk, ale zamiast nanoszenia pigmentu, na papier trafia specjalna folia barwiąca. Taka drukarka dobrze sprawdza się na przykład przy metkowaniu towarów.   

Drukarki termotransferowe mają znacznie szerszy wachlarz funkcji od drukarek termicznych. Zazwyczaj jest dołączone do nich specjalne oprogramowanie, za pomocą którego wykonuje się własne projekty bardziej złożonych etykiet. Nawet jeśli takiego oprogramowania nie ma, najczęściej można łatwo sparować drukarkę z wykorzystywanym w firmie oprogramowaniem magazynowym, za pomocą którego przygotowywane są chociażby kody kreskowe. Bardzo przyspiesza i ułatwia to pracę.   

Co więcej, tego typu drukarki mogą posiadać również prostą funkcję termiczną. Związane jest to z tym, że często wykorzystuje się je też do prostych zadań.

Drukarki przenośne

Jeśli to drukarka musi odnaleźć towar, a nie przeciwnie, to idealnym rozwiązaniem są drukarki przenośne. Sprawdzają się znakomicie chociażby w magazynach, korzystają z nich kurierzy oraz rożnej maści przedstawiciele handlowi poza firmą. Lepsze drukarki tego typu mają własne klawiatury i wyświetlacze, co pozwala na modyfikowanie etykiet w miarę potrzeby.

Drukarki specjalistyczne

Osobną kategorią są tutaj wysoko specjalistyczne drukarki, których zadaniem może być na przykład drukowanie bardzo dużej ilości samoprzyczepnych etykiet informujących o bezpieczeństwie. Forma takich etykiet opisana jest we właściwych przepisach.

Image
Drukarki

Grafit Imperialny

2 lutego 2021

Image
Drukarki

Rodzaje drukarek

30 września 2020