Piątek, 14 maja 2021

Nemo me impune lacessit - przynajmniej, nie bez ołówka

20 listopada 2020

Tutaj, w Wielkiej Brytanii, głosujemy w jednym z naszych coraz częstszych wyborów powszechnych - i tak, za tym całym brudasem kryje się historia papeterii. Ponieważ tam, gdzie niektóre inne kraje używają systemów papierowo-pudełkowych podatnych na "wiszące czady" (pamiętacie je?) lub komputerowe głosowanie z ryzykiem ataków hakerskich, nasze kuloodporne podejście polega na wykorzystaniu najlepszej dostępnej technologii. Tak, chodzi mi o ten skromny ołówek. Czasami zapominamy, że ołówki są naprawdę produktem wszelkiego rodzaju złożonych procesów technologicznych, ale tak naprawdę są. Ich rola w procesie głosowania również jest niemalże częścią rytuału; idźcie do lokalu wyborczego, weźcie formę do budki ze sklejki i sięgnijcie po ołówek HB na sznurku. Stara szkoła? Jasne. Ale to działa.

Co jakiś czas krąży plotka, że wyborcy powinni zabrać ze sobą swój własny sprzęt do pisania. To nieprawda, jak za chwilę wyjaśnię, ale jeśli chcesz wziąć swój własny zestaw, sięgnij po zwykły ołówek HB i nic więcej. O jednym z nich też wspomnę, bardzo szybko.

Teraz, jestem trochę maniakiem polityki między innymi, i kilka wyborów temu zgłosiłem się na ochotnika do obserwacji procesu liczenia, który odbywa się po zakończeniu sondaży. Była to długa noc w przeciągliwej sali i nie spieszę się, aby zrobić to ponownie zimą, ale mogę polecić to doświadczenie ciekawskim. Cała reszta systemu korzysta też z niezawodnej dziewiętnastowiecznej technologii; papiery są sortowane i liczone ręcznie, a nie ma żadnego elementu cyfrowego. W rzeczywistości całość może być zrobiona przy świecach, jeśli to konieczne. Każda karta do głosowania z mniej niż wyraźną oceną jest oceniana przez bezstronne liczniki, jak również przez przedstawicieli kandydatów, a cały proces jest traktowany bardzo poważnie. Dobrą wiadomością dla użytkowników ołówka jest to, że stara dobra końcówka HB robi znak, który nie rozmazuje się, jest czytelny w każdych warunkach oświetleniowych i - co najważniejsze - nie może być całkowicie wymazany. Atrament naprawdę nie byłby ulepszeniem, ponieważ mógłby się tak łatwo rozmazywać, jak kartka do głosowania jest złożona, a czyjś głos może skończyć się liczony jako "zepsuta kartka". Tak więc, najlepsza rada dla każdego, kto wskakuje do lokalu wyborczego jest użycie ołówka pod warunkiem, że nie jest tak często można dostać się pożyczyć HM rządu oficjalny grafit!

Jeśli, niezależnie od tego, naprawdę chcesz wziąć swój własny ołówek, każdy z pękających laski HB, że Nero purveys będzie wykonywać pracę. Jak to się dzieje, właśnie testowałem jeden, który nie jest jeszcze na stronie na sprzedaż, ale mam nadzieję, że będzie w nowym roku, z Norderly czarodziejów Arctic notebooków. Wygląda część, pisze ładnie i oczywiście w pełni popieram jego kandydaturę do przyłączenia się do ołówka partii. Ale najpierw wyskakuj i wykonaj swój demokratyczny obowiązek...