Sobota, 24 lipca 2021

Listy pisane ręcznie

8 stycznia 2021

Uwielbiam pisać listy. Prawie tak samo jak uwielbiam je otrzymywać. Często mówię do mojego hubby "Mam nadzieję, że dostanę dzisiaj interesującą pocztę", przez co rozumiem "Mam nadzieję, że dostanę dzisiaj odpowiedni list". Mam wielu przyjaciół, którzy do mnie piszą (i do których odpisuję), ale najwyraźniej jest to umierająca sztuka. Ludzie są zbyt zajęci albo łatwiej i szybciej wysyłają komuś sms-y lub wiadomości, niż polują na długopis, papier, koperty, znaczki (ręce do góry, kto ma książkę znaczków do ręki? Ktoś? Ach. Tylko ja?).

Ale kto za dziesięć lat będzie miał jeszcze te smsy i wiadomości? List, choć... list może jeszcze tam być, przypominający osobę, która go napisała - kogoś, kto myślał o tobie wystarczająco dużo czasu i wysiłku, by poświęcić się pisaniu do ciebie.

Czy wiesz, że obecnie jest to "Co to jest?" Słyszę, jak płaczesz. InCoWriMo to skrót od International Correspondence Writing Month. Chodzi o to, że ludzie piszą i wysyłają kartkę, notatkę lub list każdego dnia w lutym. Nie muszą być do tej samej osoby i nie muszą być listami, ale muszą być napisane odręcznie. Jest to inicjatywa, która rozpoczęła się w 2013 roku i z roku na rok rośnie, z roku na rok coraz więcej uczestników z całego świata.

Uwielbiam ten pomysł (choć zdaję sobie sprawę, że aby znaleźć czas na te rzeczy, trzeba przestać robić coś innego - przecież dni wszystkich są już pełne. Każda minuta jest rozliczana, nawet jeśli jest to przez sen). Jest coś dość magicznego w otrzymaniu odręcznego listu czy kartki, jest też szkoła myślenia, która mówi, że jest tak samo dobra dla pisarza, jak dla odbiorcy. Life Hack zamieścił na niej blog (który można znaleźć tutaj) wychwalający cnoty.

Więc, jesteś przekonany. Zamierzasz napisać list do kogoś, nawet jeśli nie uda ci się go napisać każdego dnia w lutym. Zacznijmy...

Skoro masz zamiar napisać list, to dlaczego nie sprawić, by był on radosny? Napisz go na odpowiednim papierze do pisania, a nie na odwrocie listy zakupów. W sklepie jest kilka wspaniałych rzeczy, które mogę dokładnie polecić. Jeśli piszesz wiecznym piórem, papier do pisania Life ma wspaniałą fakturę - gładką, ale nie śliską - i nie ma w ogóle pierzenia, wykrwawiania się ani pokazywania. I będzie miał te "trzaski jakościowe", gdy odbiorca rozłoży stronę, które dostaniesz tylko z chwalebnym papierem.

Jeśli wysyłasz swój list za granicę, upewnij się, że dostaniesz również odpowiednie koperty na pocztę lotniczą. Około połowy osób, do których piszę i otrzymuję listy z zagranicy, jest coś pysznego w stylu retro z "paskami cukierków" lądującymi na wycieraczce. Muszę przyznać, że jestem wielkim fanem marszczącego się, szeleszczącego papieru do korespondencji lotniczej, który jest jak bibułka (i tylko z jednej strony jest tak cienki), ale większość czasu piszę na papierze A4 Tomoe River, kiedy wysyłam list za granicę, dzięki czemu mogę użyć trochę wspaniałego papieru i mogę używać obu stron, zachowując lekki ciężar listu.

Image
Drukarki

Grafit Imperialny

2 lutego 2021

Image

Listy pisane ręcznie

8 stycznia 2021